Sfintii Apostoli Petru si Pavel,sarbatoriti la Complexul monastic Arhiepiscopal

In ziua de luni,12 iulie ,cand crestinii ortodocsi ii serbeaza pe Sfintii Apostoli Petru si Pavel,chiriarhul Eparhiei Ortodoxe a Moldovei de Est,Inalt Prea Sfintitul Parinte Arhiepiscop Filaret a savarsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca praznicala la Complexul monastic Arhiepiscopal „Sfanta Treime”alaturi de vietuitorii asezamantului monastic si in prezenta unui numar impresionant de crestini.Dupa citirea Evangheliei Zilei ierarhul  a tinut un cuvant predicational,in care a elucidat  rolul major al Sfintilor Apostoli Petru si Pavel in Ortodoxie.„Dragostea si credinta Sfintilor Apostoli a fost una maxim de jertfelnica,deoarece ei propovaduiau Evanghelia in o perioada nefasta pentru crestini,o perioada de prigoana,unde pedeapsa cu moartea pentru crestini era una practic zilnica.Iubiti credinciosi,acesti doi mari Sfinti ai Ortodoxiei  ne pot servi ca un elocvent exemplu de daruire totala credintei”,a mentionat Vladica.