Sfantul Nicolae,Ierarhul Mirelor Lichiei,cinstit prin rugaciune la Complexul monastic Arhiepiscopal.

In ziua de duminica,19 decembrie Biserica Ortodoxa serbeaza Sfantul Nicolae,Ierarhul Mirelor Lichiei. In aceasta zi binecuvantata Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,Arhiepiscopul Falestiului si a Moldovei de Est a savarsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la Complexul monastic Arhiepiscopal„Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi dimpreuna cu clericii asezamantului monastic si in prezenta a numerosi crestini.Cuvantul Sau predicational era axat pe viata ,plina de sfintenie si rugaciune a acestui mare Sfant a Crestinitatii.„Iubiti credinciosi!Sfantul Ierarh Nicolae a dus o viata minunata in plan duhovnicesc,Era grabnic ajutator pentru toti cei,ce aveau nevoie de ajutorul Sau.Si dupa trecerea Sa la vesnicie ramane izvor de tamaduire a neputintel duhovnicesti si trupesti.La Sfintele sale moaste,pastrate la Bari si acum se savarsesc nenumarate vindecari.Deaceea este necesar sa invocam numele Sfantului  Ierarh in rugaciunile noastre,pentru a primi vindecare de boli trupesti si duhovnicesti.Deasemenea vreau sa felicit pe toti cei,ce poarta numele de Nicolae si derivatele acestuia”,a mentionat Vladica.La finele serviciului divin praznical numerosi crestini ,ce au primit dezlegarea duhovnicului au fost impartasiti cu Cinstitul Trup si Sange a Mantuitorului.