Duminica Sfintilor Stramosi dupa Trup a Mantuitorului la manastirea„Buna Vestire”

In duminica a XXIX-a dupa Cincizecime,cea a Sfintilor Stramosi dupa Trup a Mantuitorului Prea Cuviosul parinte arhimandrit Aviv Pancu,staret al manastirii „Buna Vestire”din localitatea Nihoreni,raionul Rascani dimpreuna cu clericii asezamantului monastic a savarsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie.Modesta biserica a manastirii s-a dovedit a fi neincapatoare pentru pelerinii prezenti la serviciul divin.Dupa citirea pericopei Evanghelice parintele-staret a adresat dreptcredincioasei adunari cu un cuvant de zidire duhovniceasca,in care a indemnat credinciosii sa profite de putinele zile,ramase pana la Sarbatoarea Nasterii Domnului pentru a se spovedi duhovnicului si a se impartasi cu Cinstitul Trup si Sange a Mantuitorului.Deasemenea parintele Aviv a mentionat necesitatea de a fi in continua rugaciune si de a manifesta milostenie fata de cei sarmani si aflati in suferinta.