Sfantul Mare Mucenic Pantelimon,cinstit prin rugaciune la Complexul monastic Arhiepiscopal”Sfanta Treime”

In ziua praznuirii Sfantului Mare Mucenic Pantelimon Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,Arhiepiscop al Falestiului si a Moldovei de Est a liturghisit  la complexul monastic Arhiepiscopal”Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi. Pentru a respecta restrictiile,impuse de autoritatle statului in perioada pandemica serviciul divin a fost oficiat la aer liber si cu respectarea distantei sociale.In cuvintul Sau predicational Inalt Prea Sfintia Sa a vorbit despre Sfantul Mare Mucenic Pantelimon,acel,ce fiind medic renumit in timpul Imparatului Maxian a vindecat multi oameni prin iscusinta si bunatatea sa.”Fiind chemat la curtea imparatului ca medic a refuzat sa renunte la crestinism,fapt pentru care a primit moarte de martir.Deci,iubiti credinciosi va indemn sa invocati in rugaciunile voastre acest mare sfant al crestinitatii,cind sunteti in suferinta si boala, asa cum o fac preotii ortodocsi la oficierea sfintirii apei si la Taina Sfantului Maslu.Si totodata va reamintesc ca Mantuitorul Hristos este videcator al tuturor suferintelor trupului si sufletului omului.Ramine doar sa ne rugam cu evlavie si pocainte”,a reiterat Vladica.