Sarbatoarea Schimbarii la Fata a Mintuitorului la complexul monastic Arhiepiscopal”Sfanta Treime”

In ziua de miercuri,19 august ,cind intreaga Ortodoxie serbeaza praznicul Schimbarii la Fata a Mintuitorului Hristos Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arrhiereasca la complexul monastic Arhiepiscopal”Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi.In cuvintul Sau de povata duhovniceasca Vladica Filaret a vorbit dreptcredincioasei adunari despre minunea de pe muntele Tabor,descrisa in Evanghelia zilei,cea de la Matei XVII.”Pe muntele Tabor Mintuitorul Hristos si-a dezvaluit firea Sa dumnezeeasca fata de trei Apostoli-Petru,Iacov si Ioan,care s-au invrednicit sa vada lumina Imparatiei lui Dumnezeu,acolo unde nu sunt tentatiile si framintarile acestei lumi.E o sarbatoare mare a Ortodoxiei si deaceea va indemn sa o intimpinam prin rugaciune si pocainta,iubiti cresini”,a mentionat Inalt Prea Sfintia Sa.La finele serviciului divin numerosi crestini au fost impartasiti cu Cinstitul Trup si Sange a Mintuitorului,dupa Vladica Filaret a sfintit prinoasele crestinilor-struguri,fructe si legume din noua roada.