Sarbatoarea Adormirii Maicii Domnului la complexul monastic Arhiepiscopal”Sfanta Treime”

In ziua de 28 august Biserica Ortodoxa serbeaza cu aleasa bucurie duhovniceasca praznicul Adormirii Maicii Domnului,ce semnifica mutarea cu sufletul si trupul la  Imparatia lui Dumnezeu a Preasfintei Nascatoare.In dimineata zilei clericii si enoriasii complexului monastic Arhiepiscopal”Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi si-au intimpinat chiriarhul,Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,Arhiepiscop al Falestiului si a Moldovei de Est,venit sa oficieze Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca cu ocazia hramului sfantului asezamint monastic.Vladica Filaret dimpreuna cu clericii manastirii a oficiat Sfanta liturghie,adresand dreptcredincioasei adunari si un emotionant cuvint de zidire duhovniceasca.In predica Sa ierarhul a felicitat credinciosii prezenti cu aceasta frumoasa sarbatoare,mentionind totodata ca Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu este numita ca Maica a Vietii de catre toti cei,ce il iubesc pe Mintuitorul,neincetata rugatoare si mijlocitoare in ceruri.Deasemenea Vladica a felicitat pe cele ce poarta numele de Maria si derivatele acestuia cu ocazia zilei on0omastice.Dupa serviciul divin a urmat inconjurul bisericii cu citirea Sfintei Evanghelii.