Sarbatoarea Botezului Domnului la manastirea„Buna Vestire”

In ziua praznuirii Botezului Domnului,cu binecuvantarea I.P.S.Filaret,Arhiepiscopul Falestiului si a Moldovei de Est Prea Sfintitul Parinte Aviv,Episcopul Rascaniului ,Arhiereu Vicar al Eparhiei Ortodoxe a Moldovei de Est a savarsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie praznicala la manastirea„Buna Vestire”din comuna Nihoreni,raionul Rascani.Prea Sfintiei Sale i-au coliturghisit clericii asezamantului monastic,iar modesta ca spatiu biserica manastirii s-a dovedit a fi neincapatoare pentru un numar  impresionant de pelerini.In cuvantul ”Sau de povata duhovniceasca Vladica Aviv a vorbit despre semnificatia acestei sarbatori in Ortodoxie.„Astazi,noi ,crestinii serbam Botezul Domnului si Mantuitorului nostru Iisus Hristos.Anume in aceasta zi Mantuitorul Hristos a fost botezat in apele riului Iordan de Ioan Botezatorul.In popor mai poarta denumirea de Boboteaza,teologii o numesc Epifanie.Botezul Domnului are o semnificatie absolut deosebita in Ortodoxie”,a mentionat ierarhul.Serviciului divin praznical a urmat randuiala sfintirii Aghesmei Mari.Spre finala sarbatorii tuturor crestinilor prezenti li s-a oferit o agapa crestineasca.