Nasterea Domnului,serbata prin rugaciune la Complexul monastic Arhiepiscopal.

In ziua serbarii Nasterii Domnului inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,Arhiepiscopul Falestiului si a Moldovei de Est a savarsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie a Sfantului Ierarh Ioan Gura de Aur la Complexul monastic Arhiepiscopal„Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de obstea si clericii asezamantului monastic si in prezenta a numerosi credinciosi.Dupa citirea pericopei Evanghelice Vladica Filaret a adresat dreptcredincioasei adunari un emotionant cuvant de povata duhovniceasca,in care a felicitat credinciosii prezenti cu acest binecuvantat prilej,Sarbatoarea Nasterii Domnului.„pruncul nou-nascut in ieslea Bethleemului vine pe pamant pentru a ne deschide noua ,oamenilor calea spre Mantuire.In aceasta binecuvantata zi,iubiti credinciosi Va indemn sa ramanem in permanenta rugaciune si pocainta,sa intampinam  cu aleasa bucurie duhovniceasca  Marele Praznic al Nasterii Domnului si Mantuitorului nostru Iisus Hristos”,a mentionat ierarhul.La finele serviciului divin Vladica decorat unii dintre enoriasi cu diplome arhieresti si cadouri,iar copiii,prezenti la liturghie au primit dulciuri.Numerosi crestini,ce au primit dezlegarea duhovnicului au fost impartasiti cu Cinstitul Trup si Sange a Mantuitorului.