Nasterea Domnului,serbata la Complexul monastic Arhiepiscopal„Sfanta Treime”

In ziua cand crestinii ortodocsi serbeaza Nasterea Domnului nostru Iisus Hristos Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,Arhiepiscopul Falestiului si a Moldovei de Est a savarsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie praznicala la complexul monastic Arhiepiscopal „Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi dimpreuna cu un sobor de preoti si diaconi si in prezenta a numerosi pelerini.In cuvantul Sau predicational Vladica Filaret a felicitat drepcredincioasa adunare cu acest binecuvantat prilej.„Iubiti credinciosi!Iata ca dupa o perioada de asceza a Postului Nasterii Domnului a venit ziua,in care ne putem bucura de pruncul Iisus,nascut in ieslea Betleemului pentru a ne arata noua,crestinilor calea spre Mantuire.Deci ,sa ne bucuram si sa slavim Nasterea Mantuitorului Hristos prin smerenie si rugaciune,virtuti care trebuie sa fie nelipsite in sufletele noastre”,a mentionat ierarhul.Dupa serviciul divin praznical multi credinciosi au fost impartasiti cu Cinstitul Trup si Sange a Mantuitorului.Respectand traditiile milenare,stramosesti a evoluat colectivul de copii a Casei de Cultura Farladani cu un recital de colinde sub conducerea parintelui diacon Ioan Cucovici.Colectivului de colindatori Inalt Prea Sfintia Sa le a oferit o masa de dulciuri.