Mesaj al I.P.S.Filaret,Arhiepiscopul Falestiului si a Moldovei de Est Sanctitatii Sale Filaret,Patriarhul Kievului si a Intregii Rusii-Ucraine cu ocazia zilei de nastere.

Sanctitatea Voastra !                                                                                                                                                                  In ziua cand mai adaugati o fila la frumoasa carte a vietii Noi,ierarhii,clericii si crestinii de Dumnezeu pazitei Eparhii Ortodoxe a Moldovei de Est venim cu cele mai sincere urari de bine pentru bunul nostru arhipastor,adevarat edificator al Bisericii Autocefale Ucrainene.Ne rugam bunului Dumnezeu sa Va dea sanatate durabila,atat de necesara pentru continuarea slujirii Sanctitatii Voastre in Via Domnului,bogate roade duhovnicesti .Intreaga viata a Sanctitatii Voastre a fost dedicata slujirii Mantuitorului Hristos ,in permanenta rugaciune si munca asidua intru slava lui Hristos si Sfintei Biserici Ortodoxe.Activitatea Sanctitatii Voastre  poate fi si este pentru noi,crestinii acestor vremuri zbuciumate un model de traire duhovniceasca  ,de adevarat patriotism si totala daruire de sine.Si acum,cand Sanctitatea Voastra impliniti frumoasa,patriarhala varsta de 94 ani  cu toata dragostea si cu toata sinceritatea va spunem Intru Multi Ani,Stapane!                                                                                                                                   Cu dragoste intru Hristos Domnul si aleasa supusenie fiasca                                          +Filaret,Arhiepiscopul Falestiului si a Moldovei de Est.