Liturghie arhiereasca la manastirea”Sfanta Treime”

In Duminica a douasprezecea dupa Cincizecime Prea Sfintitul Parinte Filaret a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie la manastirea”Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de soborul slujitorilor asezamintului monastic si numerosii crestini,ce vin la sfantul altar dupa hrana spirituala.Dupa oficierea Sfintei liturghii Vladica Filaret a rostit un emotionant cuvint de zidire spirituala,inspirat din pericopa evanghelica a zilei,cea de la Matei,despre pilda tinarului bogat,mentionind actualitatea pasajului biblic.Tinarul bogat punea accent deosebit pe valorile materiale,astfel ele puneau impedimente in unirea cu Hristos Mintuitorul.”Sa punem accent pe valorile spirituale ,pe milostenie si pocainta.Astfel vom putea intra in imparatia lui Dumnezeu.Cele pamintesti sunt trecatoare si iluzorii.Adevarata bogatie o au cei ce iubesc pe Dumnezeu si traiesc conform invataturii lui Hristos,accent punind pe familie,dragostea fata de aproapele sau.Astazi acest pasaj Evanghelic este ca niciodata actual,deoarece setea fata de bogatia materiala cu regret devine tot mai accentuata”,a adaugat ierarhul.