Liturghie arhiereasca la manastirea”Sfanta Treime”

In Duminica a XIII-a dupa Cincizecime Inalt Prea Sfintiul Parinte Filaret,Arhiepiscop al Falestiului si a Moldovei de Est a liturghisit la complexul monastic Arhiepiscopal „Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi dimpreuna cu clericii asezamintului monastic si numerosi pelerini.La finele serviciului divin  Vladica Filaret a adresat dreptcredincioasei adunari un emotionant cuvant de zidire duhovniceasca  ,in care a dezvaluit sensul pericopei Evanghelice a zilei,cea a pildei lucratorilor viei.”Mantuitorul este Stapanul viei,iar noi,credinciosii trebuie sa dam dovada de responsabilitate si intelepciune.Mantuitorul ne cheama la munca asidua si responsabila in plan duhovnicesc.”,a mentionat Inalt Prea Sfintia Sa.Imediat dupa finisarea serviciului divin ierarhul a primit sincerile si cordialele felicitari din partea numerosilor fii si fiice duhovnicesti cu ocazia zilei de nastere .