Duminica de dinaintea Nasterii Domnului la Complexul monastic Arhiepiscopal.

In Duminica de dinaintea Nasterii Domnului si Mantuitorului nostru IIsus Hristos,numita si Duminica Sfintilor Parinti Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,Arhiepiscopul Falestiului si a Moldovei de Est a savarsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie dimpreuna cu clericii asezamantului monastic si in prezenta a numerosi credinciosi.La serviciul divin au fost inaltate rugaciuni pentru instaurarea pacii in statul vecin si incetarea sangerosului conflict,care zilnic rapeste numeroase jertve nevinovate.In discursul predicational al Inalt Prea Sfintia Sa s-a axat pe continutul Cartii Neamurilor lui Hristos.Matei 1,1-25.Deasemenea ierarhul a indemnat dreptcredinciosii prezenti la rugaciune si pocainta,pentru a intampina cu aleasa bucurie duhovniceasca Sarbatoarea Nasterii Domnului.