Duminica a XXIV-a dupa Cincizecime la Complexul monastic Mitropolitan`Sfanta Treime`

In Duminica a XXIV-a dupa Pogorarea Sfantului Duh Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,din mila lui Dumnezeu Mitropolit al Falestiului si a Moldovei ,Exarh al Patriarhiei  Kievului in Republica Moldova a liturghisit la Complexul monastic Mitropolitan ”Sfanta Treime” din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi.Inalt Prea Sfintiei Sale i-au coliturghisit clericii asezamatului monastic ,in prezenta unui numar mare de pelerini.in emotionantul Sau cuvant de zidire duhovniceasca Vladica Filaret s-a axat pe pericopa Evanghelica a zilei,cea cu privire la invierea fiicei lui Iair,dar si a femeiei ,suferinde de hemoragie.”Evanghelia zilei este o Evanghelie a dragostei Mantuitorului Hristos pentru omenire.Acea dragoste netarmurita si sjertfelnica,care aduce izbavire  de maladii si suferinte.In ambele cazuri de vindecare,pomenite astazi personajele erau credincioase,care se rugau Mantuitorului Hristos cu evlavie si smerenie.Deci,iubiti credinciosi,Va indemn sa nu disperati in cazul cand Fratiile Voastre sau cei apropiati sunt in suferinta,ci sa inaltam smerite rugaciuni uniculuii  Tamaduitor al tuturor bolilor fizice si spirituale-Domnul si Mantuitorul nostru-Iisus Hristos”,a mentionat ierarhul.