Duminica a XXIII-a dupa Cincizecime la Complexul monastic Mitropolitan

In Duminica a XXIII-a dupa Pogorarea Sfantului Duh Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret, din mila lui Dumnezeu Mitropolitul Falestiului si a Moldovei,Exarh al Patriarhiei Kievului si a Intregii Rusii-Ucraine in Republica Moldova a savarsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie alaturi de obstea,clericii si enoriasii Complexului monastic ”Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi.Cuvantul predicational al Inalt Prea Sfintiei Sale a fost axat pe pericopa Evanghelica a zilei,cea cu privire a vindecarii demonizatului din tinutul Gherghesenilor,Luca,8.”Vindecand pe cel demonizat Mantuitorul Hristos a demonstrat intregii lumi dragostea netarmurita fata de semeni,iar barbatul vindecat a devenit un ucenic marturisitor a lui Hristos.Mantuitorul l-a trimis sa vesteasca intregii cetati depre vindecarea sa.Iubiti credinciosi!Indemn si Fratiile Voastre sa manifestati aceeasi dragoste ,de care a dat dovada Hristos pentru omenire.Pentru a fi demni de a fi admisi in Imparatia Cerurilor trebuie sa savarsim fapte bineplacute lui Dumnezeu,milostenie si acte de caritate pentru cei sarmani si aflati in suferinta.Doar asa in viata noastra se poate instala armonia si pacea,atat de necesare la momentul actual”,a mentionat Vladica.La finele serviciului divin numerosi credinciosi,ce au primit dezlegarea preotului-duhovnic au fost impartasiti cu Cinstitul Trup si Sange a Mantuitorului.