Duminica a XXI-a dupa Pogorarea Sfantului Duh la Complexul monastic Arhiepiscopal

In Duminica XXi-a dupa Rusalii Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,Arhiepiscop al Falestiului si a Moldovei de Est a liturghisit la Complexul monastic Arhiepiscopal„Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi dimpreuna cu clericii asezamantului monastic si in prezenta a unui numar impresionant de pelerini.In timpul serviciului divin ierarhul,clericii si credinciosii prezenti au inaltat rugaciuni pentru instaurarea pacii in statul vecin si incetarea sangerosului razboi,ce rapeste zilnic multe vieti omenesti.Dupa citirea pericopei Evanghelice a zilei,cea cu privire la Pilda Semanatorului Vladica Filaret a adresat dreptcredincioasei adunari un emotionant cuvant de zidire duhovniceasca.„Mantuitorul Hristos este unicul  Semanator al dragostei pentru oameni.Unicul,care seamana tot ce este bun pentru oameni.Si pericopa Evanghelica a zilei este una cu un profund sens filozofic,plina de invataminte duhovniceasca.Aidoma Mantuitorului noi toti,crestinii ar trebui sa semanam dragoste,pocainta,milostenie”,a mentionat ierarhul.