Slujire arhiereasca in Duminica Sfantului Grigorie Palama la Complexul monastic Arhiepiscopal

In Duminica a doua din Postul Invierii Domnului Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,din mila lui Dumnezeu Arhiepiscopul Falestiului si a Moldovei de Est a liturghisit la Complexul monastic Arhiepiscopal„Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de clericii asezamantului monastic si in prezenta unui numar impunator de pelerini.Cuvantul predicational al Inalt Prea Sfintiei Sale a fost inspirat din viata plina de evlavie si credinta a Sfantului Ierarh Grigorie Palama.„Un calugar erudit si vrednic aparator al dreptei credinte.Iubiti fii si fiice duhovnicesti,frati si surori intru Domnul!Viata ,petrecuta in permanenta rugaciune,traita intens pe plan duhovnicesc a Sfantului Grigorie Palama este un exceptional exemplu pentru noi,crestinii ortodocsi.Va indemn sa ramaneti si Fratiile Voastre in post si rugaciune,cum ar fi corect pentru aceasta perioada de asceza si continua ascensiune duhovniceasca-Postul Invierii Domnului”,a mentionat Vladica.La finele serviciului divin numerosi credinciosi,ce au primit dezlegarea preotului duhovnic au fost impartasiti cu Cinstitul Trup si Sange a Mantuitorului.