Sfintii Trei Ierarhi,cinstiti prin rugaciune la manastirea„Buna Vestire”

In ziua de sambata,12 februarie,in care Biserica Ortodoxa serbeaza Soborul Sfintilor Trei Ierarhi-Vasile cel Mare,Grigorie,Cuvantatorul de Dumnezeu si Ioan Gura de Aur manastirea „Buna Vestire”din localitatea Nihoreni,raionul Rascani a imbracat straie de sarbatoare.Staretul manastirii,P.S.Parinte Aviv,Episcopul Rascaniului ,Vicar al Eparhiei Ortodoxe a Moldovei de Est,obstea , clerul si enoriasii asezamantului monastic si-au intalnit chiriarhul-Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,Arhiepiscopul Falestiului si a Moldovei de Est,venit pentru a oficia Sfanta si Dumnezeeasca liturghie praznicala.Modesta ca spatiu biserica manastirii s-a dovedit a fi neincapatoare pentru dreptcredincioasa adunare.In cadrul serviciului divin Vladica Filaret a dat citire Hotaririi Sfantului Sinod al Patriarhiei Kievului cu privire la desemnarea arhimandritului Aviv Pancu in calitate de Episcop Vicar al Eparhiei Ortodoxe a Moldovei de Est si Actului de hirotonie arhiereasca ,care a fost savarsita recent de Sanctitatea Sa Filaret,Patriarh al Kievului si a Intregii Rusii-Ucraine si Arhiereii,Membri ai Sfantului Sinod la Catedrala Patriarhala„Sfantul Kneaz Vladimir”din Kiev.Respectiv,Vladica Filaret a prezentat dreptcredincioasei adunari noul ierarh al Eparhiei Ortodoxe a Moldovei de Est,dorindu-i slujire indelungata in Via Domnului ,sanate si zel in noua sa slujire arhipastorala.