Sfintii Imparati,intocmai cu Apostolii Constantin si mama sa Elena,serbati prin rugaciune la Complexul monastic Arhiepiscopal

In ziua praznuirii Sfintilor imparati,intocmai cu Apostolii Constantin si mama sa Elena Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret.din mila lui Dumnezeu Arhiepiscop al Falestiului si a Moldovei de Est a savarsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la Complexul monastic Arhiepiscopal „Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de clericii asezamantului monastic si in prezenta a unui numar impresionant de pelerini.Cuvantul de povata duhovniceasca a ierarhului a fost unul emotionant .„Imparatul Constantin cel Mare a fost acel conducator al Imperiului Roman,in timpul domniei caruia crestinismul a fost scos din anonimat,crestinii primind posibilitatea de a  se ruga deschis,parasind catacombele si lacasele de cult improvizate.Indelungata si crunta persecutare,la care au fost supusi crestinii a luat sfarsit.In acest sens Sfantul Imparat Constantin poate servi ca un exemplu demn de urmat pentru multi din actualii conducatori de diferit rang”,a mentionat Vladica.La final Vladica Filaret a felicitat pe toti cei,ce poarta numele de Constantin si Elena cu ziua praznuirii Protectorului Ceresc.