Sfantul si Dreptul Filaret cel Milostiv,serbat prin rugaciune la Catedrala Patriarhala„Sfantul Kneaz Vladimir”

Sfantul si Dreptul Filaret cel Milostiv a fost serbat prin rugaciune la Catedrala Patriarhala „Sfantul Kneaz Vladimir”din Kiev.Serviciul divin a fost oficiat de Sanctitatea Sa Filaret,Patriarhul Kievului si a Intregii Rusii-Ucraine dimpreuna cu numerosi arhierei din cuprinsul Patriarhiei si un  impunator sobor de preoti si diaconi,iar imensa Catedrala a devenit neincapatoare pentru multimea de crestini,veniti sa spuna un sincer„Intru Multi Ani,Stapane”Intai Statatorului Patriarhiei Kievului,care i-si serbeaza in aceasta zi Proyectorul Ceresc.Sfanta si Dumnezeeasca Liturghie a fost una deosebita,patrunsa de o mireasma duhovniceasca profunda si innaltatoare.In cadrul Sfintei liturghii Sanctitatea Sa dimpreuna cu ierarhii Patriarhiei a oficiat hirotonia arhiereasca a preacuviosului  ieromonah Luca Zgoba  imtru arhiereu,cu titulatura Episcop de Filadelfia,Vicar al Patriarhiei Kievului.Sanctitatea Sa a adresat nou-hirotonitului ierarh un emotionant cuvant de felicitare cu chemarea la innalta demnitate arhipastorala,dupa care  Prea Sfintitul Luca a  acordat enoriasilor prezenti prima binecuvantare arhiereasca.Numerosi ierarhi si preoti au adus sincere felicitari Sanctitatii Sale cu ocazia serbarii Protectorului Ceresc,dorindu-i  sanatate si  slujire rodnica la Altarul Domnului fauritorului Bisericii Autocefale Ucrainene.