Schimbarea la fata a Mantuitorului,serbata liturgic la Complexul monastic Arhiepiscopal

In ziua praznuirii Schimbarii la Fata a Mantuitorului Hristos Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,din mila lui Dumnezeu Arhiepiscop al Falestiuluii si a Moldovei de Est a savarsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie praznicala la Complexul monastic Arhiepiscopal „Sfanta Treime”din Troita Noua,raionul Anenii Noi.Alaturi de ierarh au inaltat rugaciuni Mantuitorului clericii si obstea asezamantului monastic si un numar impresionant de credinciosi.Dupa citirea pericopei Evanghelice a zilei Vladica Filaret a adresat credinciosilor prezenti un emotionant cuvant predicational.„Schimbarea la Fata a Mantuitorului de pe munte ne indeamna pe noi toti,crestinii sa ne schimbam spiritual.Sa devenim mai buni,mai milostivi ,mai iertatori.Sa gasim cuvinte de consolare pentru cei,aflati in suferinta,sa ajutam pe cei tristi si sarmani.Si neaparat sa iubim aproapele,urmand pilda Mantuitorului Hristos”,a mentionat Vladica.