Praznicul Taierii imprejur a Domnului la Complexul monastic Arhiepiscopal

In  ziua praznuirii Taierii imprejur a Domnului si pomenirii Sfantului Vasile cel Mare Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,Arhiepiscopul Falestiului si a Moldovei de Est s-a aflat alaturi de clericii si enoriasii Complexului monastic Arhiepiscopal„Sfanta Treime” din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi,slujind Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca.In cadrul serviciului divin ierarhul.clericii si dreptcredinciosii crestini au inaltat fierbinti rugaciuni pentru pace la hotarele tarii si pentru incetarea ostilitatilor militare ,ce zilnic rapesc inutil multe vieti omenesti.In cuvantul Sau de povata Vladica Filaret a vorbit dreptcredincioasei adunari despre semnificatia Praznicului Taierii imprejur a Domnului in Ortodoxie.Deasemenea ,ierarhul a  relatat aspecte ale vietii,pline de sfintenie si profunda traire duhovniceasca a Sfantului Ierarh Vasile cel

Mare,un adevarat exemplu pentru orice crestin.La finele serviciului divin,respectand traditiile seculare romanesti Vladica Filaret a semanat adunarea si a dorit tuturor credinciosilor prezenti un An Nou binecuvantat si plin de bogate roade dyhovnicesti.