Praznicul Intrarii Maicii Domnului in Biserica,serbat la Troita Noua.

In ziua praznuirii Intrarii Maicii Domnului in Biserica Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,Arhiepiscop al Falestiului si a Moldovei de Est a savarsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la complexul monastic Arhiepiscopal „Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi dimpreuna cu clericii asezamantului monastic si in prezenta a numerosi pelerini.Dupa citirea pericopei Evanghelice Vladica Filaret a adresat crestinilor prezenti o predica,in care a vorbit despre istoricul acestui praznic ,unul dintre cele 12 sarbatori Imparatesti.„ Este unul dintre cele mai noi praznice,instituite in sec.VI in timpul Imparatului Iustinian.Si acum,in aceasta perioada de asceza si ascensiune duhovniceasca va indemn,dragi crestini sa fim in permanenta rugaciune pentru a intampina cu aleasa bucurie duhovniceasca slavita Sarbatoare a Nasterii Domnului”,a mentionat ierarhul,La finele serviciului divin numerosi credinciosi ,ce au primit dezlegarea preotului-duhovnic au fost impartasiti cu Cinstitul Trup si Sange a Mantuitorului.