Patriarhia Kievului serbeaza aniversarea a 26-a de la intronizarea Prea Fericitului Filaret ca Patriarh a Kievului si Intregii Rusii-Ucraine!

Prea Fericite Parinte Patriarh Filaret!                                                                                                                             In aceasta zi,cand Prea Fericirea Voastra celebrati 26 ani de Inalta slujire Patriarhala si noi,clericii si enoriasii de Dumnezeu Pazitei Eparhii Ortodoxe a Moldovei de Est venim cu cele mai sincere si cordiale felicitari pentru inteleptul si bunul nostru parinte spiritual ,adevaratul creator al Bisericii Autocefale Ucrainesti.In aceasta zi ne rugam bunului Dumnezeu sa Va pastreze in buna si durabila sanatate pentru binele Sfintei lui Hristos Biserici si a numerosilor credinciosi ,fii si fiice duhovnicesti,calauziti intelept si cu dragoste spre obiectivul suprem al oricarui crestin-spre Mantuire.Si astazi toti clericii si dreptmaritorii crestini din cuprisul Eparhiei Ortodoxe a Moldovei de Est Va adreseaza un sincer „Intru Multi Ani,Stapane”!   Cu aleasa supusenie fiasca si dragoste intru Domnul si Mantuitorul nostru Iisus Hristos +Filaret,Arhiepiscop al Falestiului si a Moldovei de Est.