Liturghie praznicala la Catedrala Patriarhala”Sfantul Kneaz Vladimir”din Kiev

Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a liturghisit alaturi de un numeros sobor de arhierei si preoti din cuprinsul Patriarhiei Kievului in cadrul serviciului divin praznical de Sfantul si Drept Filaret cel Milostiv la catedrala Patriarhala „Sfantul Kneaz Vladimir”din Kiev.Serviciul divin a fost oficiat de Sanctitatea Sa Filaret,Patriarhul Kievului si a intregii Rusii Ucraine,care in aceasta zi isi serba ziua Ocrotitorului Ceresc.Arhiereii prezenti si au felicitat cu aceasta binecuvintata ocazie  Intii Statatorul Patriarhiei Kievului,care prin multe ostilitati a edificat aceasta jurisdictie,si cu efort eroic a condus Patriarhia pina la obtinerea Independentei fata de autoritatile eclesiastice imperiale ale Patriarhiei Rusie,astfel contribuind substantial la crearea Bisericii Autocefale Ucrainene,recunoscute de Bisericile Ortodoxe surori!      Intru Multi Ani,Stapine!!!