Liturghie arhiereasca in Duminica Triumfului Ortodoxiei la manastirea „Sfanta Treime”

In prima Duminica a Postului Invierii Domnului ,numita si Duminica Triumfului Ortodoxiei Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,Arhiepiscopul Falestiului si a Moldovei de Est a savarsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie a Sfantului Vasile cel Mare la manastirea„Sfanta Treime”din Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de clericii asezamantului monastic si in prezenta a numerosi pelerini.In cuvantul Sau predicational  Inalt Prea Sfintia Sa a vorbit dreptcredincioasei adunari despre semnificatia istorica a acestei sarbatori pentru Ortodoxie.„Sfintii Parinti de la Sinodul VII Ecumenic de la Niceea,anul 787 au decis restabilirea cultului Sfintelor Icoane,Sfintelor Moaste si a Sfintei Cruci.Mai tarziu,in 843 Sinodul de la Constantinopol a decis ca prima Duminica a Postului Invierii Domnului sa fie dedicata Triumfului Ortodoxiei asupra tuturor ereziilor si abaterilor de la dreapta credinta.Si noi,crestinii acestor zile zbuciumate astazi ne putem inchina in fata Sfintelor Icoane,ne  putemruga la Moastele Sfintilor,cerand protejare si izbavire de suferinte trupesti si duhovnicesti.Deci,iubiti frati si surori intru Domnul Va indemn sa ramaneti in permanenta rugaciune,atat de necesara in aceste zile a Postului Invierii Domnului.Rugaciune si Sfintele Taine a Marturisirii si Impartasaniei sunt acele virtuti duhovnicesti,ce ne vor permite sa ne bucuram de Marele Praznic a Invierii Domnului”,a reiterat Vladica