Intru multi ani,Stapane!

Inalt Prea Sfintia Voastra!!!                                                                                                                                          Astazi,cand  Inalt Prea Sfintia Voastra mai adauga  o fila la cartea vietii venim si noi,clericii si credinciosii  de Dumnezeu Pazitei Eparhii Ortodoxe a Moldovei de Est cu cele mai sincere si cordiale felicitari pentru dragul nostru arhipastor si parinte duhovnicesc.Vladica!In decenii de slujire in Via Domnului ati reusit multe.Ati reactivat si ridicat din ruine manastirea Condrita,v-ati invrednicit de a primi chemarea la slujire arhiereasca,ati infiintat o Eparhie Ortodoxa in Republica Moldova in pofida ostilitatilor bisericii majoritare,ati zidit biserici si manastiri.Toate acestea  au fost realizate prin osardie,ravna si rugaciune necontenita.Deaceea,astazi inaltam rugaciuni Mantuitorului pentru a Va dea multa sanatate,atat de necesara pentru inalta slujire arhiereasca,pastrandu-Va aceeasi rezistenta si perseverenta,de care ati dat dovada pe parcursul slujirii in Via Domnului.Ramanem ai Inalt Prea Sfintiei Voastre smeriti fii duhovnicesti si Va zicem cu aleasa pretuire si dragoste intru Domnul si Mantuitorul Iisus Hristos un sincer si emotionant       Intru Multi Ani,Stapane!!!