Felicitari Sanctitatii Sale Filaret,patriarhul Kievului si a Intregii Rusii-Ucraine cu ocazia aniversarii de 27 ani de la intronizatia in inalta demnitate de Patriarh

Sanctitatea Voastra!    Astazi,cand Sanctiatea Voastra aniverseaza 27 ani de la intronizarea in inalta demnitate de Patriarh al Kievului si a Intregii Rusii-Ucraine noi,ierarhii,clericii si enoriasii  Eparhiei Ortodoxe a Moldovei de Est venim cu cele mai sincere si cordiale felicitari ,dorind bunului si inteleptului nostru arhipastor sanatate durabila,slujire indelungata in Via Domnului pentru binele Bisericii Autocefale Ucrainene,a carei creator fara indoiala sunteti anume Sanctitatea Voastra.Ne rugam Mantuitorului Hristos sa Va aiba in mila si paza Sa,deoarece anume acum,in aceste zile de rastriste,extraordinar de grele poporul ucrainean are strigenta nevoie de un lider spiritual ca Sanctitatea Voastra,intelept si adevarat patriot al Tarii sale.Datorita Sanctitatii Voastre nu inceteaza rugaciunea pentru multpatimitul popor ucrainean si suntem convinsi  ca puterea rugaciunii  face minuni.Astazi aducem in dar Sanctitatii Voastre cu adanca smerenie si pietate supusenia fiasca si recunostinta pentru povetele duhovnicesti acordate ,pentru intelepciunea Sanctitatii Voastre,revarsata atat de milostiv si abundent pentru toti credinciosii Patriarhiei,pe care i-i calauziti spre Manture!Si astazi Va adresam un sincer Intru Multi ani,Stapane!!!  Din numele ierarhilor,clericilor,cinului monahal si credinciosilor Eparhiei Ortodoxe a Moldovei de Est                                                                                                                           +Filaret,din  mila lui Dumnezeu,Arhiepiscopul Falestiului si a Moldovei de Estr.