Felicitari Sanctitatii Sale Filaret,Patriarh al Kievului si Intregii Rusii-Ucraine cu ocazia zilei Protectorului Ceresc.

Sanctitatea Voastra!                                                                                                                                                            Astazi,cand crestinii ortodocsi il praznuiesc prin rugaciune pe Sfantul si Dreptul Filaret cel Milostiv,Protectorul Ceresc al Sanctitatii Voastre venim si noi,clericii si credinciosii Eparhiei Ortodoxe a Moldovei de Est cu cele mai sincere si cordiale felicitari pentru acea personalitate dinstincsa,caruia ii apartine meritul infiintarii Bisericii Autocefale Ucrainene si cu a cui binecuvantare a fost infiintata Eparhia noastra.Sanctitatea Voastra!Inaltam astazi umilite si fierbinti rugaciuni Mantuitorului Hristos si Sfantului si Dreptului Filaret cel Milostiv sa va dea multa sanatate,slujire indelungata in Via Domnului spre binele Bisericii Autocefale Ucrainene si a tuturor crestinilor ei,pe care intelept si cu aleasa dragoste duhovniceasca ii calauziti spre Mantuire.  Cu dragoste intru Domnul.                                                                                                                                                             + Filaret,Arhiepiscop al Falestiului si a Moldovei de Est