Duminica Triumfului Ortodoxiei la manastirea”Sfanta Treime”

In Duminica Triumfului Ortodoxiei Prea Sfintia Sa Filaret,din mila lui Dumnezeu Episcop al Falestiului si a Moldovei de Est a liturghisit la Complexul Monastic Episcopal „Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii noi alaturi de clericii asezamintului monastic si in prezenta a numerosi crestini.Duminica Triumfului Ortodoxie marcheaza revenirea la dreapta credinta a tuturor celor,ce s-au desprins de ea,cazind in erezie si totodata praznuieste restaurarea cultului cinstirii icoanelor in viata bisericeasca,consfintita prin decizia SinoduluiVII Ecumenic.Dupa Citirea pericopei Evanghelice Vladica Filaret in cuvintul Sau predicational a felicitat dreptmaritorii crestini cu acest binecuvintat prilej si a atentiona necesitatea de a fi in sincera si fierbinte rugaciune,milostenie si pocainta.”Doar prin asceza si rugaciune putem continua ascensiunea duhovniceasca si putem deveni vrednici de a intimpina cu bucurie mareata sarbatoare a Invierii Domnului”,a adaugat ierarhul.La finele serviciului divin numerosi crestini,ce au primit dezlegarea duhovnicului s-au impartasit cu Cinstitul Trup si Sange a Mintuitorului.