Duminica Sfintei Cruci la Complexul monastic Arhiepiscopal

In Duminica a III-a a Postului Invierii Domnului ,dedicata Sfintei Cruci Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,Arhiepiscopul Falestiului si a Moldovei de Est s-a aflat alaturi de clericii si obstea Complexuuil monastic Arhiepiscopal„Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi,unde a savarsit Dumnezeeasca liturghie a Sfantului Ierarh Vasile cel Mare. Cuvantul predicational  a Inalt Prea Sfintiei Sale a fost inspirat din pericopa Evanghelica a zilei si dedicata Sfintei Cruci.„Sfanta Cruce a devenit simbol al tuturor crestinilor ortodocsi ca o dovada a maretiei lui Dumnezeu.In aceasta duminica a Postului Invierii Domnului serbam Sfanta Cruce.Va indemn,iubiti fii si fiice duhovnicesti sa continuam sa postim,sa fim in permanenta rugaciune si pocainta ,astfel fiind in ascensiune duhovniceasca continua.Doar asa vom deveni demni de a intampina cu aleasa bucurie duhovniceasca Marea Sarbatoare a Invierii Domnului”,a mentionat Vladica.