Duminica a XXXVI-a dupa Cincizecime la manastirea„Buna Vestire”

In Duminica a XXXVI-a dupa Pogorarea Sfantului Duh Prea Sfintitul Parinte Aviv,Episcopul Rascaniului si Ocnitei a liturghisit la manastirea cu Hramul Bunei Vestiri din comuna Nihoreni,raionul Rascani dimpreuna cu obstea si clericii asezamantului monastic.Modesta ca spatiu biserica manastirii s-a dovedit afi neincapatoare pentru un numar mare de pelerini si enoriasi.In cuvantul Sau de povata duhovniceasca Prea Sfintia Sa a vorbit despre puterea enorma a rugaciunii,manifestata defemeia  Canaanenca pentru vindecarea fiicei sale,stapanite de diavol.„Mantuitorul Hristos,unicul tamaduitor al bolilor trupesti si sufletesti trimite vindecare ca raspuns la toate rugaciunile sincere,precum ar fi  rugaciunea parintelui pentru copil.Si acum ,peste milenii puterea rugaciunii ramane neschimbata.Deci,sa ne punem intrebarea de ce astazi,cand avem atatea oameni,aflati in boala si sufernta prea putini isi gasesc refugiu in rugaciune? ”,a mentionat Vladica.La finele serviciului divin numerosii credinciosi,ce au primit dezlegarea duhovnicului au fost impartasiti cu Cinstitul Trup si Sange a Mantuitorului.