Duminica a XXXIV-a dupa Cincizecime la Complexul monastic Arhiepiscopal„Sfanta Treime”

In Duminica a XXXIV-a dupa Rusalii Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret.Arhiepiscopul Falestiului si a Moldovei de Est a liturghisit la Complexul monastic Arhiepiscopal„Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de clericii asezamantului monastic si in prezenta a numerosi crestini.Dupa citirea pericopei Evanghelice a zilei Vladica Filaret a adresat dreptcredinceoasei adunari un emotionant cuvant de zidire duhovniceasca.„Iubiti credinciosi!In aceasta viata scurta pamanteasca trebuie sa adunam comori spirituale,nu materiale.Eroarea multora dintre crestini este de a aduna avutie.Si nu bogatia este condamnabila in sine ci dependenta de cele materiale.Insa Mantuitorul Hristos ne invata ca doar milostenia si compasiunea ne pot deschide calea spre Mantuire.Deci,Va indemn sa fiti in comuniune cu Milostivul Hristos in permanenta rugaciune si milostenie”,a specificat ierarhul.