Duminica a XV-a dupa Cincizecime la Complexul monastic Arhiepiscopal

In Duminica a XV-a dupa Pogorarea Sfantului Duh Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,Arhiepiscop al Falestiului si a Moldovei de Est a savarsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie la Complexul monastic Arhiepiscopal „Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi.Inalt Prea Sfintiei Sale i-au coliturghisit clericii asezamantului monastic.Dupa citirea pericopei Evanghelice a zilei Vladica Filaret a adresat dreptcredincioasei adunari un emotionant cuvant predicational,inspirat din Evanghelia zilei.„Mantuitorul Hristos prin raspunsul dat legiuitorului ne ofera noua,tuturor crestinilor un invatamant,care si este esenta crestinismului.„Dumnezeu este dragoste”,ne spune Evanghelistul Ioan.Omul,lipsit de dragoste apriori nu poate fi numit crestin.Deci,sa manifestam aceasta dragoste,sa fim milostivi cu cei sarmani si necajiti.Fie ca in acest veac tulbur sa dispara ura si dispretul.Asfel,doar prin dragoste fata de aproapele ne putem numi crestini adevarati”,a mentionat ierarhul.