Duminica a XIV-a dupa Cincizecime la Complexul monastic Arhiepiscopal

in Duminica a XIV-a dupa Pogorarea Sfantului Duh inalt prea Sfintitul Parinte Filaret,Arhiepiscopul Falestiului si a Moldovei de Est  a liturghisit la Complexul monastic Arhiepiscopal „Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi dimpreuna cu clericii asezamantului monastic si in prezenta a numerosi enoriasi.Dupa citirea pericopei Evanghelice a zilei Vladica Filaret a adresat dreptcredincioasei adunari un emotionant cuvant de zidire duhovniceasca,inspirat din pilda hainei de nunta.„Alegoric vorbind haina de nunta,despre care ne vorbeste Evanghelia zilei este nu altceva decat haina ,primita de fiecare crestin la Taina Sfantului Botez.Acea haina,pe care trebuie sa o pastam intacta.Si acest lucru este posibil numai daca respectam poruncile mantuitorului Hristos si ne petrecem viata in rugaciune si pocainta”,a mentionat ierarhul.