Duminica a XI-a dupa Cincizecime la Complexul monastic Arhiepiscopal„Sfanta Treime”

In Duminica a XI-a dupa Pogorarea Sfantului Duh Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,Arhiepiscopul Falestiului si a Moldovei de Est a liturghisit la Complexul monastic Arhiepiscopal „Sfanta Treime”din Troita Noua ,raionul Anenii Noi alaturi de clericii asezamantului monastic si numerosi pelerini.Dupa citirea pericopei Evanghelice de la Matei,cu privire la pilda datornicului necunoscut Vladica Filaret a adresat dreptcredincioasei adunari un emotionant cuvant predicational,in care a mentionat despre necesitatea de a avea dragoste pentru semeni si de a ierta celor ,ce au gresit .„Iertarea pentru cei,ce ne-au gresit este o virtute caracteristica unui adevarat crestin.Virtute ,care cu regret este prezenta la putini dintre cei,care se cred crestini adevarait crestini.Mantuitorul Hristos ne este o adevarata pilda de iubire jertfelnica si neconditionata.Un exemplu de milostenie si iertare.Deci ,iubiti credinciosi,va indemn sa ertati celor,ce v-au gresit pentru ca Hristos ne invata sa iubim si sa ertam”,a mentionat ierarhul.La finele serviciului divin numerosi credinciosi,ce au primit dezlegarea duhovnicului s-au impartasit cu Cinstitul Trup si Sange a Mantuitorului.