Duminica a VI-a dupa Rusalii la Complexul monastic Arhiepiscopal.

In Duminica a VI-a dupa Rusalii Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,Arhiepiscopul Falestiului si a Moldovei de Est a liturghisit la Complexul monastic Arhiepiscopal „Sfanta Treime”din Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de clericii manastirii,prot.mitr.Gheorhe Miron ,ieromonahul Samon Taras , parintele diacon Ioan Cucovici  si in prezenta a numerosi credinciosi.Dupa citirea pericopei Evanghelice de la Matei Inalt Prea Sfintia Sa a adresat dreptcredincioasei adunari un emotionant discurs predicational,in care sa referit la minunea vindecarii slabanogului.„Esenta oricarei boli este una launtrica,Orice boala a trupullui uman este o reflectie a pacatului,savarsit de catre om.Si posibilitatea vindecarii oricarei boli este pocainta si rugaciunea”,a mentionat Vladica Filaret.La finele serviciului divin arhieresc numerosi crestini au fost impartasiti cu Cinstitul Trup si Sange a Mantuitorului.