„Crucii Tale ne inchinam,Hristoase!”

In Duminica a III-a a Postului Invierii Domnului,cea a Cinstitei Cruci prea Sfintitul parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la Complexul monastic Episcopal”Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi.Cuvintul predicational al Prea Sfintiei Sale a fost unul deosebit de emotional din cauza circumstantelor nefaste abatute asupra tarii noastre si la nivel global.”Sfanta si Cinstita Cruce a lui Hristos este simbolul intregii lumi crestine.Jertfa majora ,adusa de Mintuitorul lumii vine sa ne curate de pacate,sa ne dea viata vesnica in Imparatia lui Dumnezeu.Deaceea este inadmisibil sa incetam a ne ruga,sa incetam Sfanta si Dumnezeeasca liturghie.Deaceea o vom oficia chear in absenta totala a credinciosilor,deoarece stim ca duhovniceste Biserica lui Hristos este intotdeauna plina de credinciosi,care cred si inalta umilite rugaciuni Mintuitorului.Va indemn la rugaciune si pocainta.Deasemenea va indemn sa respectati toate recomandarile medicilor,care astazi se afla in linia intii a luptei cu aceasta necrutatoare pandemie.Ramin  in speranta ca o vom birui cu eforturi comune,cele a medicinii si rugaciunii”,a mentionat Vladica.Reiteram ca Sfanta liturghie a fost oficiata in aer liber si respectindu-se distanta sociala,conform cerintelor inaintate de autoritatile Republicii Moldova.