Circulara I.PS.Filaret,Arhiepiscop al Falestiului si a Moldovei de Est

Prin prezenta,atragem atentia clericilor si credinciosilor de Dumnezeu iubitei Eparhii Ortodoxe a Moldovei de Est la circumstantele  nefaste ,ce au bulversat societatea noastra,cu privire la razboiul fratricid,inceput in 24 02 2022 de Federatia Rusa impotriva statului Ucrainean. Condamnam actiunile militare declansate de regimul putinist,care deja provoaca mii de jertve intre militari si civili.Reesind din cele mai sus mentionate binecuvantam preacucernicii preoti-parohi si preacuviosii stareti de manastiri la fiecare serviciu divin sa inalte impreuna cu credinciosii smerite rugaciuni pentru pace in Ucraina si incetarea acestui sangeros razboi.Deasemenea binecuvantam clericii si enoriasii Eparhiei sa ajute dupa masura posibilitatilor refugiatii din Ucraina,care necesita cazare si hrana.                                            +Filaret,Arhiepiscopul Falestiului si a Moldovei de Est.