Ziua pomenirii Taierii capului Sfantului Ioan Botezatorul la manastirea”Sfanta Treime”

In ziua pomenirii  Taierii capului Sfantului Ioan Botezatorul Prea Sfintia Sa Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la complexul monastic Episcopal” Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de clericii asezamintului monastic si numerosi pelerini.In cuvintul Sau de povata duhovniceasca Prea Sfintia Sa a indemnat dreptcredincioasa adunare sa petreaca aceasta zi in post si rugaciune.”Sfantul  Ioan Botezatorul era un adevarat luptator cu pacatul,condamninid aspru imparatul Irod pentru trairea cu sora fratelui sau Filip,fapt pentru ce a fost intemnitat.Dupa un ospat vachanalic si un dans seducator a fiicei Irodiadei regele a promis sa infaptuiasaca orice dorinta.Sfatuita de mama sa dansatoarea a cerut capul Sfantului Ioan Botezatorul.E o zi sinistra pentru crestini,deaceea va indemn sa comemorati acest eveniment prin post si rugaciune”,a mentionat ierarhul.