Zi de sarbatoare la manastirea”Sfanta Treime”

         Cu prilejul zilei Sfantului Duh ,luni,5 iunie,Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est dimpreuna cu clericii din cuprinsul Eparhiei ,pastorite de Prea Sfintia Sa a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca  liturgie la manastirea “Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua ,raionul Anenii Noi.E de mentionat ca este deja o traditie  slujirea comuna a clericilor si Arhipastorului de ziua Sfantului Duh si cu  ocazia hramului asezamintului monastic.Vladica Filaret la finele slujbei a rostit un impresionant cuvint de povata duhovniceasca,in care a mentionat  importanta acestei sarbatori pentru fiecare crestin.”Dumnezeu,prin marea Sa iubire pentru creatura sa omul,a adus jetfa pe fiul sau pentru mintuirea noastra.Innaltindu se Mintuitorul a fagaduit ucenicilor duhul Sfant,care pogorind asupra Apostolor a si dat nastere Biseicii lui Hristos”,a mentionat ierarhul.