Zi de sarbatoare la manastirea”Sfanta Treime”

In dimineata zilei de duminica ,27 mai manastirea”Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi a imbracat strae de sarbatoare.Soborul de slujitori a asezamintului monastic,cu aleasa bucurie duhovniceasca si a intimpinat ierarhul,Prea Sfintitul Parinte Filaret,din mila lui Dumnezeu Episcop al Falestiului si a Moldovei de Est,venit sa oficieze Sfanta si Dumnezeeasca liturghie praznicala cu ocazia Hramului manastirii.Modesta biserica a manastirii sa dovedit a fi neincapatoare pentru multimea de pelerini,veniti sa ingenuncheze in rugaciune,astfel inchit si dovedit a fi aglomerat si teritoriul adiacent al bisericii.Prea Sfintia Sa impreuna cu confratii slujitori a oficiat Sfanta liturghie arhiereasca,dupa care a urmat Vecernia cu rugaciunile de ingenunchere.In cuvintul Sau de povata duhovniceasca Vladica Filaret a felicitat calduros dreptcredincioasa adunare cu marea sarbatoare a Cincizecimii,axindu se pe istoricul praznicului ,aparut inca din timpul Apostolilor,fiind un dublu prilej de bucurie duhovniceasca prin Inaltarea Domnului si Pogorirea Sfantului Duh,dupa care ea ramine fixata in a 40 zi dupa Pasti,cum o serbam pina acum,iar Cincizecimea ramanind doar ca sarbatoarea Pogoririi Sfantului Duh.Dupa Serviciul divin a urmat inconjorul bisericii cu citirea Sfintei Evanghelii .Tuturor credinciosilor prezenti li sa oferit o agapa crestineasca.