Vizita de lucru a Prea Sfintitului Parinte Filaret la Kiev.

In zilele de 29 si 30 octombrie Prea Sfintitul Parinte Filaret ,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est ,insotit de prea cuviosul parinte Aviv Pancu,staretul manastirii”Buna Vestire”din or.Rascani a efectuat o vizita de lucru la resedinta Patriarhala din Kiev,unde a avut importante intrevederi cu Sanctitatea Sa Filaret,Patriarhul Kievului si a Intregii Rusii Ucraine si multi confrati arhierei din cuprinsul Patriarhiei.Au fost discutate diverse probleme de ordin pastoral si liturgic.Deasemenea a fost pusa in discutie problema mecanismului de unificare a celor trei structuri Ortodoxe din Ucraina si a formarii unei singure Biserici Autocefale Ucrainene.A fost luata decizia ,obligatorie pentru toti ierarhii si preotii din cuprinsul Patriarhiei Kievului de a pomeni in cadrul sfintei liturghii pe Sanctitatea Sa Bartolomeu,Patriarhul Constantinopolului.