Vizita de lucru a arhipastorului la Ambasada Ucrainei.

    In ziu de marti,18 iulie la invitatia colaboratorilor Ambasadei Ucrainei in Republica Moldova  DL  consilier Vladimir Boecico si dna Ala Otvercenco  ,consilier responsabil de domeniul cultural,  Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est,insotit de secretarul Eparhial au  efectuat o vizita la Ambasada Ucrainei,In cadrul vizitei sau pus in discutie mai multe subiecte ,ce tin de colaborarea Ambasadei Ucrainene cu Eparhia Ortodoxa a Moldovei de Est,subordonate canonic Patriarhiei Kievului.A fost elaborat un plan comun de activitati de ordin cultural artistic.Deasemenea sa discutat subiectul deschiderii unei scoli duminicale pe linga manastirea”Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi.Imediat dupa aceasta intilnire Vladica si colaboratorii Ambasadei  sau deplasat la se diul scolii duminicale ucrainene,unde i sau prezentat multe materiale ilustrative cu privire la golomor si revolutia ucraineana de pe Maidan.