Vizita clericilor Eparhiei Ortodoxe a Moldovei de Est la Kiev.

In ziua de vineri,20 aprilie delegatia Eparhiei Ortodoxe a Moldovei de Est in frunte cu Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a fost prezenta la Resedinta Patriarhala din Kiev,unde a fost primita in audienta de Sanctitatea Sa ,Filaret,Patriarhul Kievului si a Intregii Rusii Ucraine.In cadrul audientei au fost puse in discutie diverse probleme de ordin administrativ si pastoral.Intii Statatorul a fost informat de clericii basarabeni cu starea de lucruri din cuprinsul Eparhiei,cu activitatea manastirilor si parohiilor,pastorite de Sfintiile Sale.Din delegatia Eparhiei au facut parte Prea Cuviosul parinte arhimandrit Aviv Pancu,staret al manastirii” Buna Vestire”or. Rascani si egumenul Gurie Guznac,duhovnicul manastirii „Acoperamintul Maicii Domnului”din Tighira,Ungheni.