Vizita arhipastorala la manastirea”Buna Vestire”

In ziua de marti,13 august Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a efectuat o vizita arhipastorala la manastirea”Buna Vestire”din orasul Rascani.Prea Sfintia Sa a fost intimpinat de obstea si enoriasii manastirii in frunte cu staretul asezamintului monastic, prea cuviosul  parinte arhimandrit Aviv Pancu.Parintele staret a informat ierarhul despre mersul lucrarilor de amenajare a teritoriului adiacent manastirii.Vladica Filaret a binecuvintat lucrarile de constructie a fintinii din curtea manastirii.Ierathul a apreciat spiritul gospodaresc al parintelui staret si a obstii monahale,care in timp restrans au reusit sa efectueze ample lucrari de amenajare a bisericii manastirii,blocului de chilii si a teritoriului adiacent.Mentionam ca manastirea”Buna Vestire”din orasul Rascani este una nou-intemeiata,ctitorie a P.S.Filaret,Episcop al Falestiului si a Moldovei de Est.Staret este prea cuviosul parinte arhimandrit Aviv Pancu.Obstea este compusa din un ieromonah,un diacon si patru frati de ascultare.Desi activeaza de relativ putin timp este una complect functionala,dovada a faptului fiind numarul impunator de crestini,ce obisnuiesc sa se roage la acest asezamint monastic.Gratie straduintei si abnegatiei parintelui staret si a obstii manastirea se afla in permanenta dezvoltare.