Vizita arhipastorala la manastirea”Acoperamintul Maicii Domnului”

In dimineata zilei de simbata,27 octombrie duhovnicul administrator al manastirii „Acoperamintul Maicii Domnului”din comuna Tighira,rnul Ungheni,Prea Cuviosul Parinte egumen Gurie Guznac impreuna cu obstea asezamintului monastic si numerosi enoriasi au intimpinat cu evlavie si aleasa supusenie fiasca  Intii Statatorul de Dumnezeu pazitei Eparhii a Moldovei de Est,Prea Sfintitul Parinte Episcop Filaret,care a venit in satul de bastina pentru a savirsi Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca si a se ruga alaturi de consatenii sai.In cuvintul Sau de povata duhovniceasca Vladica Filaret a vorbit despre viata plina de evlavie si sfintenie a Sfintei Cuvioase Parascheva,Ocrotitoarea Moldovei.Prea Sfintia Sa a mentiona multiplele cazuri de vindecare miraculoasa a celor,ce au ales Ocrotitoarea Moldovei ca mijlocitoare catre Domnul si Mintuitorul nostru Iisus Hristos.Ierarhul a felicitat cu acest binecuvintat prilej dreptcredincioasa adunare.La rindul sau,parintele duhovnic a multumit chiriarhukui pentru vizita si posibilitatea de a se ruga impreuna.