Vizita arhipastorala a P.S.Filaret la manastirea”Buna Vestire”

In dimineata zilei de sambata,6 aprilie obstea manastirii „Buna Vestire” in frunte cu preacuviosul parinte Aviv Pancu,staretul manastirii cu aleasa bucururie duhovniceasca si supusenie fiasca a intimpinat ierarhul,Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est,care a intreprins o vizita arhipastorala la asezamintului monastic cu ocazia ajunului Hramului manastirii.Prea Sfintia Sa dimpreuna cu clericii asezamintului monastic a oficiat Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca in prezenta unui numar impresionant de pelerini.In cuvintul Sau de povata duhovniceasca Vladica Filaret a felicitat calduros obstea manastirii si credinciosii prezenti cu ajunul Hramului manastirii si a apreciat pozitiv activitatea parintelui staret si a obstei.Deasemenea ierarhul a multumit comunitatii religioase a manastirii pentru sustinerea acordata in procesul de edificare a asezamintului monastic.La rindul sau parintele staret a multumit ierarhului pentru vizita si a invitat Prea Sfintia Sa sa revina si cu alte binecuvintate ocazii.