Vizita arhipastorala a P.S.Filaret la manastirea “Buna vestire”

In ziua de marti,31 octombrie Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a efectuat o vizita arhipastorala la manastirea”Buna Vestire” din orasul Rascani.Prea Sfintia Sa a fost intimpinat cu aleasa bucurie fiasca de obstea manastirii in frunte cu parintele staret,Preacuviosul arhimandrit Aviv Pancu,care a  adus la cunostinta ierarhului realizarile obstei in procesul de edificare a asezamintului monastic.Vladica a apreciat la justa valoare osirdia nevoitorilor manastirii,binecuvintind modesta obste monahala ,care pe loc virgin pas cu pas zideste o noua vatra monahala in pofida ostilitatilor,create frecvent de autoritatile eclesiastice ale bisericii majoritare.”Cu caldura rugaciunii veti izbindi”,a mentionat ierarhul.