Vizita arhipastorala a Intiistatatorului Eparhiei Ortodoxe a Moldovei de Est la manastirea “Acoperamintul Maicii Domnului”

  In ziua de miercuri,1 noiembrie Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a efectuat o vizita arhipastorala la manastirea in constructie”Acoperamintul Maicii Domnului” din localitatea sa de bastina,comuna Tighira,raionul Ungheni.Prea Sfintia Sa a fost intimpinat calduros de enoriasii manastirii in frunte cu duhovnicul administrator,prea cuviosul parinte egumen Gurie Guznac,care a raportat chiriarhului despre realizarile in procesul de constructie a bisericii si a blocului de chilii,a informat ierarhul despre programul liturgic si activitatea pastoral misionara.Vladica Filaret a apreciat pozitiv activitatea parintelui egumen si a obstii monahale,acordind binecuvintare sa arhiereasca pentru continuarea lucrarilor de edificare a asezamintului monastic