Tomosul de Autocefalie a Bisericii Ortodoxe Ucrainene a fost inminat Mitropolitului Kievului I.P.S.Epifanie

Ziua de 6 ianuarie 2019 fara indoiala este una istorica pentru crestinii din Ucraina.A luat sfarsit lupta dusa de decenii de catre clericii ucraineni pentru a obtine independenta de Patriarhia Moscovei,care recurgea, la strategii absolut necrestinesti pentru a pastra suprematia sa asupra statelor din foste U.R.S,S.,pentru a mentine dominatia sa pe plan eclesiastic.Insa astazi Sanctitatea Sa Bartolomeu, in cadrul Sfintei liturghii ,oficiate in comun cu Mitropolitul nou ales al Kievului si a Intregii Ucraine I.P.S.Epifanie la catedrala”Sf.Gheorghe”din Istambul a inminat  Intii Statatorului Bisericii Ortodoxe Ucrainene Tomosul de Autocefalie.La acest eveniment de o conotatie istorica deosebita a fost prezent Excelenta Sa Petro Porosenco,Presedinte a Ucrainei si numerosi ierarhi a noii Biserici Autocefale.In pofida tuturor ostilitatilor si circumstantelor  Biserica Ortodoxa Ucraineana a devenit una recunoscuta si Autocefala,toate Tainele sale sunt  valide si hirotoniile canonice!!!.Sa multumim Domnului si Mintuitorului nostru Iisus Hristos pentru toate binefacerile Sale!!!