Tomosul de Autocefalie a Bisericii Ortodoxe a fost semnat de toti membrii Sfantului Sinod al Patriarhiei Ecumenice

Aducem la cunostinta clerului si credinciosilor a de Dumnezeu pazitei Eparhii Ortodoxe a Moldovei de Est ca astazi la resedinta Patriarhala din Istambul toti ierarhii membri ai Sfantului Sinod al Patriarhiei Ecumenice au semnat Tomosul de Autocefalie,acordat de Sanctitatea Sa Bartolomeu,Patriarhul Constantinopolului Bisericii Ucrainene,create la Soborul de Unificare a trei jurisdictii Ortodoxe din Ucraina,ce a avut loc la data de 15 decembrie la Kiev.Astfel a fost luata o decizie finala si irevocabila cu privire la edificarea Bisericii Autocefale Ucrainene.E de mentionat ca in scurta perioada de dupa crearea noii Biserici Autocefale numeroase parohii din Ucraina au adoptat decizia de a parasi Mitropolia Ucrainei,subordonata Patriarhiei Moscovei si au anuntat aderarea sa la Biserica Autocefala Ucraineana.